Cvičení pro bindu-čakru

Ásany, které aktivizují bindu-čakru a uvádějí do rovnováhy tělesné funkce

Ve všech těchto pozicích lze zároveň provádět uddžáji-pránájámu, khéčarí-mudru a soustředit se na bindu-čakru.

Účinek viparítakaraní-mudry lze umocnit souběžným dechovým cvičením: 15krát se nadechneme nosem a vydechneme ústy, poté asi pět minut vedeme vědomí od manipúry k bindu-čakře při nádechu a od bindu-čakry k manipúře při výdechu.

Další cvičení: bindu-čakru poléváme 1–2 litry vlažné vody. Nejlépe je cvičení provádět ráno. Vodu lijeme buď ze džbánu, anebo držíme hlavu pod sprchou. V zimě má mít voda přibližně 39 °C, v létě 35 °C. Zpíváme přitom pětkrát gájatrí mantru.

ÓM BHÚR BHUVAH SVAH TAT SAVITUR VARÉNJAM
BHARGÓ DÉVASJA DHÍMAHI DHIJÓ JÓ NAH PRAČÓDAJÁT
Meditujme na nádherné žehnající Božské Světlo, které žije v našich srdcích. Nechť v nás probudí všechny schopnosti, nechť vede náš rozum a osvítí náš rozmysl.

Brahmaghata

Náboženské a kulturní zvyky mají obvykle nějaké praktické pozadí. V Indii často potkáváme muže, kteří mají na zadní straně temene dlouhý pramen vlasů stočený do uzlu. Uzel se nazývá „BRAHMAGHATA“. Utažený uzel způsobuje tlak na pokožku hlavy, čímž se jako při akupresuře dráždí nervy a žlázy. Brahmaghata aktivizuje také bindu-čakru.

Pokud někdo trpí nedostatkem energie a častou únavou, měl by si vázat brahmaghatu a soustřeďovat se na bindu-čakru. Během několika dnů ucítí příliv energie. Brahmaghata pomáhá léčit i bolesti hlavy a posiluje zrak. Zpočátku, dokud je bindu-čakra ještě „zatvrdlá“, může dlouhotrvající vytažení pokožky působit bolestivě. Ale po určité době napětí povolí, z bindu-čakry začne prýštit nektar a po těle se rozproudí blahodárná energie.

Jiná metoda aktivizující bindu-čakru je masáž v místě, kde vlasy tvoří na temeni hlavy vír. Ráno a večer si natřete místo santalovou pastou nebo olejem a jemně si místo masírujte krouživými pohyby.

Hledání kurzů:

Praktické cvičení pro realizaci

Skryté síly v člověku

Paramhans svámí Mahéšvaránanda

Koupit